”Så provade jag Lasern och då kunde jag äntligen lindra värken”
”Jag hade värk på insidan av knät. Provade allt, träning som gjorde ont så det var svårt att träna, värktabletter, stretching, akupunktur, kiropraktik m.m. men så provade jag Lasern och då kunde jag äntligen lindra värken. Vid regelbunden användning så kunde jag minska smärta i knä och vad och då kunde jag träna mer och idag är jag i stort sett smärtfri. Redan efter de första gångerna jag provade, fungerade det bra och märkte en smärtstillande effekt omgående. Idag är jag som sagt i stort sett smärtfri, men behöver ändå komplettera med träning och stretching för att snart bli helt smärtfri.” Lasse, Kontorsarbete
Bättre cellfunktion med laser (LLLT)
Laserbehandling är direkt smärtlindrande samtidigt som man ser flera positiva cell- och vävnadsreaktioner vilket kan förstärka effekten av andra läkande åtgärder, som exempelvis fysisk aktivitet och träning.
Laser är ljus och ljus är naturligt för kroppen. Det är en snäll behandling med milda/få biverkningar som kan hjälpa dig att vara mer fysiskt aktiv och göra mer av det du gillar igen.
Svensktillverkad hemlaser att använda i åratal
Midcare hemlaser med sin unika konstruktion och funktion gör det enkelt för dig att behandla alla kroppens vävnader från hud ner till 5 cm. Den är enkel och effektiv att använda och den kan repareras i Sverige så att du kan ha den i årtionden.
✅ Unik konstruktion med utstående laserdioder
✅ Svensktillverkad. Garanti och reparation i Sverige
✅ Medicintekniskt godkänd för hemmabruk
✅ Behandlingsstöd med ljus och pip
✅ Säkerställd styrka och lång livslängd

Hyra och testa eller köpa direkt?
Har du aldrig provat laser rekommenderar vi dig att först hyra och testa. Vill du sedan behålla lasern du hyr eller köpa en helt ny så får du 60% av hyresbeloppet i rabatt.
✅ Omgående leverans till ditt paketombud
✅ Du får retursedel för returnering
✅ Enkla instruktioner för behandling

Ska jag välja 904 eller 635?
Läs här nedan ↓ om de två olika modellerna och när de lämpar sig bäst. De är likadana förutom att de har olika laserdioder i sig med olika våglängder. Båda två minskar smärta, inflammation och svullnad och stimulerar kroppsegna läkningsmekanismer.
Fungerar alltid laser?
Nej. Det är en behandlingsmetod som liksom andra behandlingsmetoder fungerar olika för olika individer och olika bra för olika tillstånd för en och samma individ.
Välj hemlaser 904 om du vill kunna behandla "allt"
Laser med våglängd 904 behandlar alla vävnader mellan hud och ner till 5 cm och är förstavalet om du vill behandla de flesta av de sjukdomstillstånd vi drabbas av i kroppen med en och samma apparat. Behandla:
✅ Större leder som Nacke- och Ryggrad, Axlar, Höfter och Knän
✅ Djupare muskler som Ryggmuskler, Axel- och Skuldermuskler, Säte, Skinka, Lår och Vader
✅ Hud, Skelett, Senor, Kapslar, Bursor, Nerver och Kärl från o – 5 cm djup
✅ Smärta, svullnad och inflammation
Lämplig vid: Ischias, Trokanterit, Impingement, Artros i hela kroppen, Knäsmärta, Hälsporre, Muskelbristning, Höftsmärta, Gubbvad, Diskbråck i nacke och rygg, Mortons neurom, Metatarsalgi, Hälseneinflammation, Senskada, Smärta i AC-led, Stukad fot, Hamstringsskada, Stressfraktur, Slemsäcksinflammation, Severs skada, PFSS, Karpaltunnelsyndrom, Meniskskada, Hopparknä, Ont i foten, Tumbasartros, Hälkuddesyndrom, Haglunds häl, Ont i käke, öra och hals, Tibialis posterior tendinopati, Tennisarmbåge, Golfarmbåge, Benhinneinflammation Schlatter, hud och sårskador.
Välj hemlaser 635 om du vill behandla hud och alla vävnader mellan 0-2 cm djup
Laser med våglängd 635 behandlar alla vävnader mellan hud och ner till 2 cm och är förstavalet om du vill behandla de flesta av de sjukdomstillstånd vi drabbas av i hud samt kroppens mer ytliga strukturer. Behandla:
✅ Hud, Skelett, Muskler, Senor, Kapslar, Bursor, Nerver och Kärl från o – 2 cm djup
✅ Mindre leder i Ansikte, Handled, Hand, Fingrar, Fot och Tår
✅ Smärta, svullnad och inflammation
Lämplig vid: Artros i hand, fingrar och tår, Hälsporre, Mortons neurom, Metatarsalgi, Hälseneinflammation, Senskada, Smärta i AC-led, Stukad fot, Hamstringsskada, Stressfraktur, Slemsäcksinflammation (ytlig), Severs skada, Karpaltunnelsyndrom, Hopparknä, Tumbasartros, Hälkuddesyndrom, Haglunds häl, Ont i käke, öra och hals, Tibialis posterior tendinopati, Tennisarmbåge, Golfarmbåge, Benhinneinflammation Schlatter, hud och sårskador.
”Den gav lindrig redan efter första behandlingen…”
”Artros i båda knäna som påverkar rörligheten, sömnen, arbetet och min förmåga att utöva min stora passion, discgolf pga stor smärta. Fick använda kryckor i perioder då jag var som sämst för det var det ända som hade effekt på smärtan. Inte kul att vara relativt ung och behöva kryckor för att hantera smärtan. Gick hos en naprapat som behandlade knäna med laser och fick omedelbar effekt. Blev lite dyrt i längden att betala för varje behandling och började leta efter laser för hemmabruk på nätet. Hyrde en laser i 2 veckor för att prova innan jag köper en. Den gav lindrig redan efter första behandlingen men det krävdes lite längre behandlingstid än hos naprapaten. Valde att köpa Skadekompassens hemlaser och har nu smärtan och rörligheten under kontroll. Har inte behövt använda kryckor och kan ägna mig åt discgolf utan större problem.” – Anna, Discgolfare
Bättre efter två veckor!
Jag hade fått 4 kortisoninjektioner i foten för min hälsporre utan resultat och de pratade om operation
Efter bara två veckor med laserbehandling så är foten redan mycket bättre än vad den varit på två år. Så tacksam
Susanne, Borås
Detta händer vid laserbehandling
Laserbehandling (LLLT) leder till en rad olika reaktioner vilka är viktiga delar för läkning, bland annat syns en ökad ATP-produktion, förbättrad cellfunktion och ökad proteinsyntes. LLLT har också visat sig ha positiva effekter på minskning av inflammation, ökad kollagensyntes och angiogenes.
En ökad kollagensyntes leder till en bättre omstrukturering av fibrer i en sena och angiogenes är processen där nya blodkärl bildas från redan existerande blodkärl. Detta är en viktig del av kroppens läkningsprocess, eftersom nya blodkärl hjälper till att förse skadade vävnader med syre och näringsämnen, vilket underlättar läkning och återuppbyggnad. Vidare ses förbättrad transport av viktiga ämnen genom cellmembran liksom att ökad nivå av ATP i cellen uppnås. ATP är den energi som driver cellarbetet
Positiva fysiologiska förändringar ses på grund av förbättrad transport av viktiga ämnen genom cellvägg, ökade nivåer av ATP, vilket är den energiform som används för cellarbetet samt förbättrad DNA produktion.
Laser optimerar på så sätt förhållanden i vår kroppsegna ”läkemedelsindustri” och kan fungera som enskild behandling, men den förbättrar även förutsättningarna för effekt av andra behandlingsmetoder. Nå därför bästa effekt genom att kombinera laserbehandling med övriga medicinska åtgärder för din åkomma.
Fysisk aktivitet är en av de mest sjukdomsförebyggande samt läkande åtgärder man kan göra. Effekten av medicinsk träning och fysisk aktivitet kan förstärkas genom samtidig behandling med röd och infraröd lågenergi laser (LLLT).

Lämplighet, kontraindikationer och effekter
När är det mest lämpligt att använda laser?
Generellt sett kan man säga att ju mer akut skadan är vid behandlingstillfället, desto större är chansen för snabb läkning och rehabilitering. En laserbehandling kan utföras så tidigt som ca 30 min efter en skada. Även om man kan påbörja en behandling så snart efter skadetillfället bör man dock alltid omhänderta en akut skada med ett adekvat första omhändertagande så som tryckförband och högläge. Man bör vara säker på att eventuell blödning avstannat innan behandlingsstart. Vid långvariga eller kroniska besvär kan man starta när man har möjlighet att få behandling. Även om det har gått lång tid (så som månader eller till och med år) efter skadetillfället eller besvärsdebuten finns det god chans att metoden kan hjälpa.
När bör man inte laserbehandla?
Det är snarare syftet till laserbehandling som avgör om du bör laserbehandlas eller inte, men nedan kommer några exempel:
- Man får inte försöka bota cancer med laser, däremot kan man med fördel behandla smärta och sidoeffekter som både cancer och behandlingen kan ge. Laser är även mycket användbart som smärtlindring vid palliativ vård.
- Man ska undvika behandling med en laser starkare ca >500 mW om det föreligger nedsatt känsel i huden, över en mörk tatuering, vid mörk hudfärg eller om personen har en kraftig solbränna.
- Över, i och nära ögonen (2 cm från ögats kant) om behandlaren inte är ögonläkare.
- Över/nära magen vid graviditet.
- Vid blödningssjukdom, då det finns en teoretisk risk för ökad genomblödning i vävnaden.
- Över halsregionen om du har överproduktion av sköldkörtelhormon.
Behandlingsreaktioner och biverkningar
De vanligaste direkta reaktionerna vid laserbehandling
- Ingen reaktion – vissa känner ingenting eller obetydlig förändring i besvären under behandlingen eller inom närmaste dygnet efter sådan . Vid utebliven reaktion är det svårast att avgöra om det krävs fler behandlingar (vissa kräver upp till 4-5 innan man får tydligt resultat). Uteblivet resultat kan bero på att a) behandlingen sker över fel ställe, eller b) att personen inte svarar på just den våglängden (laser erbjuds i olika våglängder, 450, 635, 904, 808 etc) eller c) att personen inte svarar på metoden. Rätt diagnos och lokalisering av skadeområde är alltså viktigt, ibland kan en annan lasermodell med annan våglängd krävas och ibland sker ingen upplevd eller mätbar förändring.
- Initialt något ökad smärta – kan ibland uppkomma 6-24 timmar efter en behandling (men ibland även direkt efter) och sitta i max 3 dagar. Smärtstillande och NSAID kan då intas, dock med följden att effekten av laserbehandlingen minskas något. Smärta är en bra reaktion då immunförsvaret och de inflammatoriska processerna aktiverats och startar läkningen. Efter en tillfällig smärtökning är besvären ofta mycket lindrigare än innan första behandlingstillfället.
- Smärtlindring – kan uppkomma direkt eller några timmar efter behandlingen. Smärtlindring är såklart en positiv och önskad effekt. Vid smärtlindring är det dock viktigt med anpassad belastning för att undvika överbelastning.
- Trötthet – vissa personer kan reagera med trötthet direkt efter eller några timmar efter behandling. Vissa kan bli väldigt trötta och behöva vila eller somna tidigare på kvällen. De allra flesta sover väldigt gott vid trötthetsreaktioner.
Tack för att du vill lämna ditt omdöme på Skadekompassen.se. Dina synpunkter hjälper andra att välja och få bra vård.
Tänk på att:
Tips på innehåll:
Så här används informationen du lämnar