Shop

Meny

Välj från lista

Tejpning vid hälsmärta, Neurologisk undersökning, Ont i höften, Musarm & Ortopedisk Manuell Terapi (OMT) - steg III – Skadekompassen

Tejpning vid hälsmärta, Neurologisk undersökning, Ont i höften, Musarm & Ortopedisk Manuell Terapi (OMT) - steg III resulterade i 0 vårdgivare

Tejpning vid hälsmärta

Vid tejpning vid hälsmärta är det viktigt att tejpa så att hälkudden får ett bra stöd. Om plantarfascian är överbelastad (som vid hälsporre) är det även bra att tejpen stödjer fotvalvet och hålfoten. Vårdgivare som tejpar onda hälar kan även diagnosticera din hälsmärta samt ge tips på övrig egenbehandling som kan hjälpa dig att bli smärtfri och öka din belastningsförmåga.

Neurologisk undersökning

Ont i höften

Ortopedisk Manuell Terapi (OMT) - steg III

En vårdgivaren med steg III i OMT (ortopedisk manuell terapi) har mycket hög kompetens rörande bedömning/diagnostisering, behandling och rehabilitering av sjukdomstillstånd i rörelseorganen. Det behövs ingen remiss till sjukgymnast eller läkare och man får välja själv vem man vill boka tid hos. OMT - Ortopedisk Manuell Terapi - är ett internationellt specialistområde inom fysioterapin (sjukgymnastiken) för omhändertagande av akuta och långvariga smärttillstånd, funktionsstörningar och skador och sjukdomar i det neuro-muskulo-skelettala systemet (Rörelsesystemet).

Musarm

Musarm är inte en enskild skada utan ett samlingsnamn på smärtsyndrom i armen som beror på onaturlig belastning av armens och handens muskler, senor, leder och nerver och kan drabba fler än bara datoranvändare. Smärtan kan uppträda på flera olika ställen som exempelvis i axlar, armar och händer och behöver inte enbart uppträda som direkt smärta utan även som tillexempel stelhet och domningar. Många kan, om problemet handläggs rätt, bli fria från sina besvär.

Tack för att du vill lämna ditt omdöme på Skadekompassen.se. Dina synpunkter hjälper andra att välja och få bra vård.

Tänk på att:

Tips på innehåll:

Så här används informationen du lämnar