Shop

Meny

Välj från lista

Kortisoninjektion små leder, Ultraljudsundersökning, Hälseneinflammation (hälsenetendinopati) & Fotens skador och sjukdomar – Skadekompassen

Kortisoninjektion små leder, Ultraljudsundersökning, Hälseneinflammation (hälsenetendinopati) & Fotens skador och sjukdomar resulterade i 0 vårdgivare

Kortisoninjektion små leder

Kortisoninjektion i små leder så som finger- och tåleder samt andra trånga leder i kroppen utförs av framför allt läkare som specialiserat sig på detta. Reumatologer och läkare vidareutbildade inom OMI (ortopedisk medicin international) brukar sätta dessa injektioner.

Ultraljudsundersökning

Fotens skador och sjukdomar

Vårdgivare specialiserade på diagnostik och behandling av fotens skador och sjukdomar. Kompetens om olika fottyper, konsekvenser av dessa och hur de skall behandlas och rehabiliteras.

Hälseneinflammation (hälsenetendinopati)

Hälseneinflammation (hälsenetendinopati) är trots namnet inte en inflammation utan en felläkning av de småskador i senan som normalt uppstår när man tränar. Besvären med smärta i hälsenan brukar uppkomma när man belastat senan mer än vanligt, framför allt vid löpning eller hopp, men äldre kan drabbas bara av att ha gått mer än vanligt. Det finns ingen risk att senan ska gå av på grund av tillståndet men det är ändå viktigt att man söker hjälp tidigt då man vid långdragna besvär annars kan tvingas till en kirurgisk behandling.

Tack för att du vill lämna ditt omdöme på Skadekompassen.se. Dina synpunkter hjälper andra att välja och få bra vård.

Tänk på att:

Tips på innehåll:

Så här används informationen du lämnar