Shop

Meny

Välj från lista

Ont i nacken, Tibialis posterior tendinopati & Fotens skador och sjukdomar – Skadekompassen

Ont i nacken, Tibialis posterior tendinopati & Fotens skador och sjukdomar resulterade i 6 vårdgivare

Förslag på djupare filtrering

Ont i nacken

Att ha ont i nacken är mycket vanligt och kan ha olika orsaker. Vanliga nackbesvär är; nackspärr, stel i nacken, spänningsvärk, torticollis, sträckning eller överansträngning, whiplash, nack och skuldermyalgi, diskbråck, diskbråck med utstrålning, nacke och armsmärta, artriter och hjärnhinneinflammation. Symtomen för de olika nackskadorna kan överlag vara ganska lika, men vid en noggrann klinisk undersökning hos välutbildade vårdgivare framträder olika kliniska bilder. Utifrån dessa kan diagnos ringas in och utifrån teorier kring den presenteras lämplig prognos, råd, egenvård och behandlingsalternativ.

Fotens skador och sjukdomar

Vårdgivare specialiserade på diagnostik och behandling av fotens skador och sjukdomar. Kompetens om olika fottyper, konsekvenser av dessa och hur de skall behandlas och rehabiliteras.

Tibialis posterior tendinopati

Tibialis posterior tendinopati är en senskada som drabbar tibialis posterior senan som löper från underbenets baksida, bakom den inre malleolen och ner till hålfoten. Skada på senan kan leda till nedsatt funktion av muskeln vilket resulterar i en överdriven pronation och i förlängningen till förändring av foten som kallas förvärvad plattfot. Den nedsatta funktion i muskel och sena kallas ofta för tibialis posterior dysfunktion och är i många fall synonymt med tibialis posterior tendinopati.

Tack för att du vill lämna ditt omdöme på Skadekompassen.se. Dina synpunkter hjälper andra att välja och få bra vård.

Tänk på att:

Tips på innehåll:

Så här används informationen du lämnar